To, co kocham... scrapbooking, haft krzyżykowy, podróże, fotografia, koty, czytanie książek...
poniedziałek, 28 kwietnia 2014
Co u królików?

 

Przyszła pora na nasze miniaturki :)

Beza i Bryś przywędrowały do nas w lutym, razem z japońskim Behemotem, aż zza Strzelc Opolskich :)

"Królik miniaturowy – grupa ras udomowionego królika europejskiegozajęczaka z rodziny zającowatych. Popularne zwierzę domowe. Nierasowe miniatury charakteryzują się wielkością i masą, dochodzącą do 3,5 kg. Mają też dłuższe i wyraźnie oddzielone od siebie uszy (do 11 cm). Wszystkie rasy miniatur pochodzą od dzikiego królika, zamieszkującego pierwotnie Hiszpanię. Pierwszą rasą królika miniaturowego był królik gronostajowy wyhodowany w Anglii, charakteryzujący się białym futerkiem."

[źródło]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 07 kwietnia 2014
Co u królików?

 

Dziś pora na królika japońskiego - tej rasy jest nasz Behemot, który przyjechał do nas w lutym z wioski za Strzelcami Opolskimi :)

 

 

 Nasz Behemot jeszcze w poprzednim domku - [źródło zdjęcia]


"Króliki Japońskie zostały wyhodowane w połowie XIX wieku, pochodzą z Francji, poza swoją nazwą nie ma nic wspólnego z Japonią. 

 

 

[źródło zdjęcia]


Przodkowie tej rasy zostali odkryci przypadkowo przez jednego z miłośników hodowli królików w pewnym parku w Prowansji, gdzie żyły półdzikie króliki bezrasowe i mieszańce różnych ras w tym również króliki holenderskie trójbarwne. Barwa tych zwierząt była tak interesująca, że podjęto decyzję o stworzeniu na ich podstawie nowej rasy. W krótkim czasie rozpoczął się eksport królików tej rasy do innych krajów, gdzie zachowano jego oryginalną nazwę.

Pierwsze osobniki tej rasy nie posiadały tak wyraźnej barwy, jak te hodowane dziś. Często występowały w nich jasno zabarwione brzuch, obwódki oczne, itp. Obecnie u królików japońskich często pojawiają się w barwie białe włosy na brzuchu, okolicach ogona i wewnętrznej stronie ud. Jest to pozostałość po przodkach m.in. trójbarwnych holenderskich. 

Korzenie współczesnych królików japońskich sięgają do królików z Francji, aczkolwiek egzystowały dawniej w różnych krajach króliki z porównywalną barwą i rysunkiem m.in. w Holandii, lecz nigdy nie poczyniono starań o utrwalenie z nich ras i w przebiegu lat króliki te wyginęły. Królik japoński w naszej części Europy uznany jest jedynie w barwie czarno-żółtej, dużo dalej w rozwoju tej rasy poszli hodowcy z Anglii i USA, gdzie królik ten hodowany jest w czterech odmianach barwnych tj. czarny, niebieski, brązowy (hawana) oraz liliowy. 

Króliki tej rasy są bardzo rzadko spotykane. Są charakterystyczne, ponieważ ich umaszczenie przypomina umaszczenie tygrysa.

 Królik Japoński należy do średnich ras królików. Prawidłowa (idealna) masa jego ciała powinna wynosić od 3,7 do -4,6 kg. Ciało królika jest średnio masywne o kształcie walcowatym. Głowa królika jest szeroka, okrągła i dobrze osadzona (u samic jest mniejsza). Uszy są mięsiste, bardzo dobrze owłosione, a na końcach ładnie zaokrąglone o długości 12 cm. Okrywa jest gęsta i bardzo sprężysta. Długość okrywy włosowej wynosi od 2,5 do 3 cm, jest w kolorze czarno-żółtej, tj. czarna lewa połowa głowy i żółto zabarwione ucho lewe lub żółta prawa połowa głowy i czarno zabarwione ucho prawe. Pod czarną połową głowy pierś jest żółta, a kończyna jest czarna lub pod żółtą połową głowy pierś jest czarna , a kończyna jest żółta. Kończyna oraz połowa piersi mogą posiadać identyczną barwę w przypadku kontrastu barwy z połową głowy. Na każdej stronie ciała królika tej rasy powinny być cztery barwne pola o zabarwieniu przeciwlegle czarno-żółtym. Jeśli na jednej stronie ciała są trzy barwne pola, a na drugiej cztery lub więcej jest to dopuszczalne i nie jest żadną wadą. Kolor oczu brązowy, pazurki rogowe z odcieniem, który odpowiada barwie danej kończyny. 

Hodowla tej rasy królików jest bardzo trudnym zadaniem wręcz wyzwaniem. Trudność związane jest z uzyskaniem potomstwa o barwie zbliżonej do ideału, co w praktyce jest niemożliwe, a z krzyżowania dwóch pięknie ubarwionych osobników nie uzyskamy automatycznie potomstwa o dobrej barwie, a niekiedy króliki o nieprawidłowej barwie mogą nam dać pięknie ubarwione zwierzęta. 


[źródło zdjęcia]

 

Dlatego hodowla tych królików może niejednokrotnie rozczarować hodowców, ale zawsze pozostaje radość dla hodowcy z uzyskania potomstwa o barwie zbliżonej do wzorcowej. Króliki tej rasy są bardzo popularne na wystawach w Europie, dzięki swojej nietypowej urodzie posiada wierne grono sympatyków."

[źródło]A teraz trochę Behemota:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 17 marca 2014
Co u królików?

 

Dziś na blogu dzień Balbina :)

Balbin to olbrzym srokacz.


"Olbrzym srokacz to rasa królika domowego, która została wyhodowana w Anglii, przez krzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamistym ubarwieniu."

[źródło]

 

" Barwa okrywy włosowej:

czarnobiały (OSC) - ogólna barwa włosów pokrywowych jest czystobiała z plamkami czarnymi. Plamy powinny odcinać się kontrastowo od barwy ogólnej. Rozłożenie plamistości:

 

  • głowa - czarny pyszczek i biała dolna warga tworzą tzw. "motylek"; czarne, jednolite i zamknięte pierścienie wokół oczu, czarna pojedyncza plama na obydwu policzkach, nie łącząca się z pierścieniem wokół oczu, czarne uszy,
  • jednolita i nieprzerywana czarna, wąska pręga grzbietowa (szerokości około 3 cm), przechodząca od nasady uszu do nasady ogona, górna strona ogona czarna,
  • na obu stronach tułowia w części lędźwiowej i biodrowej grupa 6-8 pojedynczych, symetrycznie rozmieszczonych plam czarnych o średnicy 3 cm - 4 cm."

 

[źródło]

 

A to już nasz Balbin:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 24 lutego 2014
Co u królików?

 

Dziś na blogu dzień króliczy :)

A dokładniej - dzień naszej Bazylii :)

 

Bazylia to szary olbrzym belgijski.

"Olbrzymy belgijskie pochodzą z Gent w belgijskiej Flandrii. Króliki tej rasy należą do największych ras królików - dorosłe osobniki mogą w wieku 12-14 miesięcy osiągać masę ciała od 8 do 10 kg. Minimalna masa ciała dorosłego królika powinna wynosić 6 kg. Króliki te hoduje się w wielu odmianach barwnych, najbardziej rozpowszechnioną jest szara i biała [...]."

[źródło]

"Idealna masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej wynosi 7 kg i więcej. Budowa ciała harmonijna, linia grzbietu prosta, zad zaokrąglony, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, nogi tylne silne, szeroko rozstawione, nogi przednie proste. Głowa osadzona na krótkiej szyi. Ogon prosty ściśle przylegający do tułowia. Długość tułowia 70 cm i więcej. Głowa duża, szeroka, u samców lekko garbonosa. Uszy silne, mięsiste, mocno osadzone, lekko rozchylające się ku górze. Zewnętrzna powierzchnia uszu owłosiona, długość uszu 19 cm i powyżej. Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Włosy pokrywowe o długości 3-4 cm, kryjące podszycie. Pazurki i oczy o barwie brązowej."

[źródło]

 

A to już nasza Bazylia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorze
Zakładki:
A tu - sklepy, w których robię zakupy :)
Autorstwa mojego...
FASCYNACJE
FORA :)
Fotograficznie :)
Hafciarsko... i nie tylko :)
Humor :) :) :)
INSPIRACJE
INSTRUKCJE
Kocie strony :)
Książkowo...
Warto zajrzeć :)
Zaprzyjaźnione :)
Zawodowo...

My Stick Family from WiddlyTinks.com


Anna Kurtasz | Utwórz swoją wizytówkęVisit Scrapujące PolkiDawne Kłodzko. Miasto, jakiego nie znasz...

SATWZABAWY BLOGOWE

PRACE W TOKU
KOCHAM...