To, co kocham... scrapbooking, haft krzyżykowy, podróże, fotografia, koty, czytanie książek...
czwartek, 24 kwietnia 2014
Barbara nie żyje :(

 

Codzienne radości i smutki...

wróciłam z pracy po wielu godzinach z potwornym bólem głowy...

 

Nasza biedna Barbara nie żyje  :(

 

 

 

Wczoraj wypadło jej jajko razem z jajowodem - zawieźliśmy ją do weterynarza, który włożył wszystko z powrotem, ale nie dawał większych nadziei; kurka nie przeżyła nocy :(

 
Jeżeli kogoś interesuje to schorzenie, tu można poczytać: http://mojeptaki.info/archives/757 - wbrew temu, o czym mówi artykuł, warunki są w nas wspaniałe, jedzenie aż nazbyt dobre (kto inny kroi kurom do specjalnie gotowanego makaronu parówkę i jeszcze zalewa mlekiem?)...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi: kury
19:59, anek-73 , Kurze sprawy
Link Komentarze (2) »
wtorek, 22 kwietnia 2014
Kur nigdy dość!

 

Znowu nie mam do pokazania niczego scrapowego (chociaż jeden pomysł już się wykluwa), ale zawsze mogę pokazać kury! :)

Kilka fotek z naszego ogródka (od stycznia tego roku):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 21 kwietnia 2014
Co u kur?

 

Pora na Karola i Karolinę :)


 

 

 

 

Dostałam je w prezencie na zakończenie roku szkolnego 2012/13 od Karoliny (stąd imię kurki), kogucik otrzymał swe imię na pamiątkę ucznia, który skończył gimnazjum, a przez 3 lata napsuł mi sporo nerwów :P

 

 

 

 

 

Kurki nie są rasowe. Prawdopodobnie jest to skrzyżowanie czubatki polskiej z araukaną (tyle Marcin dowiedział się na kurzym forum). Świadczyć o tym może fakt, że Karolina znosi seledynowe jajka (araukany znoszą turkusowe, bardziej intensywne).

 

 

 

  

"Czubatka polska – rasa kury czubatej. Ich krajem pochodzenia jest Polska. [...] Kura pochodzenia polskiego, wyróżnia się dużym bujnym czubem i brodą, które efektownie i elegancko wyglądają u odmian łuskowanych. Do niedawna nazywane były „Kurami Padewskiemi” (niem. Paduaner). Niegdyś wszystkie kury czubate w Europie nazywane były Polskimi, zmieniło w roku 1869 na kongresie hodowców w Dreźnie nazwano je Paduaner (Padewskimi), wtedy Rzeczypospolitej Polskiej nie było na mapie. W Polsce i na całym świecie (z wyjątkiem nielicznych krajów - w tym niemieckojęzycznych) nazywane są Czubatkami polskimi brodatymi, ale często można spotkać się z niepoprawną nazwą Padewska."

[źródło]

 

 

 [źródło zdjęcia]

 

 

 [źródło zdjęcia]

 

"Kury araukana (gallus inauris) charakteryzuje wyprostowana postawa tułowia, która przypomina budowę kur bojowych. Głowa tych kur jest krótka i szeroka. Charakterystyczną cechą tych kur jest brak kości ogonowej co w konsekwencji daje owalny kształt tułowia. Natomiast tam gdzie inne kury mają zausznice, u araukanów występują brodawki porośnięte piórami które powinny rosnąć trochę do tyłu. Grzebień jest wałkowaty, wąski i dość nieregularny. Nogi koloru zielonego a skrzydła mocno przylegające do tułowia. Istnieje wiele odmian barwnych kur araukana. Jaja mają kolor niebieski, zielony oraz spotyka się jaja w kolorze różowym. Według naukowców jaja tych kur charakteryzuje niższy poziom cholesterolu, mają grubszą skorupę od zwykłych brązowych jaj, są dłużej świeże i mają lepszą jakość żółtka i białka za co uchodzią za bardzo zdrowe."

[źródło]

 

 

 [źródło zdjęcia]

 

 

 [źródło zdjęcia]

 

A na koniec jeszcze trochę Karola i Karoliny :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 31 marca 2014
Co u kur?

 

Pora na brahmy - największe z hodowlanych kur, nasz ostatni nabytek :)


 

 

 


"Brahma – rasa kury domowej pochodząca z Indii. Nie jest wyjaśnione dokładne pochodzenie tej rasy kur, w XIX wieku były one nazywane chittagong bądź shanghai. Cechą charakterystyczną tej rasy kur jest jej wielkość (jedna z największych ras), spory ciężar (koguty mogą ważyć ok. 5 kg) oraz bardzo bogateupierzenie. Posiadają nisko osadzony tułów i krótki grzbiet, także krótką i silnie upierzoną szyję. Nogi oraz żółte palce są pokryte piórami. [...]"

źródło


"Brahma jest trudna w hodowli, późno dojrzewa. Kurczęta powoli wzrastają. Brahma jest łagodna w usposobieniu, można ja hodować z innymi rasami. Na jednego koguta przeznaczyć można maksymalnie 4-5 kur, z uwagi na niski procent wylęgu jaj. Brahmy dobrze się czują w dużej wolierze. Muszą mieć zapewniony także wybieg z trawą. Żywią się tak samo jak inne kury."

źródło


"Kiedy hodowałam brahmy to zauważyłam że mój kogut był bardzo opiekuńczy w stosunki do mniejszych ras które wchodziły pod niego jak pod kwokę (a robiły to silki), w stosunki do innych kogutów nie agresywny, przy zaczepkach przeważnie obrywał, za to moje kury zawsze musiały pierwsze dojść do jedzenia obrywały przy tym zwykłe kury. Ale najlepiej wyglądają brahmy, kiedy biegną, ponieważ są to bardzo wysokie kury, bujają się na boki a ich luźne opierzenie bardzo faluje."

źródło

 

Od lutego mieszkają z nami dwie kury tej rasy - Bogumił i Barbara :)

 

 

 

Nasze doświadczenia potwierdzają obserwacje innych hodowców - kogut w ogóle nie jest agresywny, wręcz płochliwy... ucieka nawet przed maleńkim sebrytkiem! Wygląda to dość zabawnie - biegnie prawie jak struś. Nigdy nie atakuje, woli odejść. Niestety z tego powodu jest wykluczony przez stado. Kura została zaakceptowana, on niestety nie :(

 

 

 

 

 

Jest jednak ogromnie przyjazny i chyba traktuje nas jako swoje stado. Przebywa w okolicy drzwi, biegnie, gdy tylko się otwierają, próbuje "rozmawiać". Przybiega także, gdy wracamy z pracy, zaczepia, "tańczy", podnosi dziobem patyczki i rzuca przed nami... pozwala brać się na ręce i głaskać. Zachowanie jest całkowitym zaprzeczeniem jego dość groźnego wyglądu - z sylwetki przypomina orła i ma dość niebezpieczny rysunek dzioba... to wszystko jednak są pozory! Bogumił jest naszą najłagodniejszą i najulubieńszą obecnie kurą :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: kury
23:21, anek-73 , Kurze sprawy
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 marca 2014
Co u kur?

 

Dziś trochę o sebrytkach :)

"Sebrytka – jedna z najmniejszych (druga pod względem wielkości) ras kur na świecie, wyhodowana przez Johna Saundersa Sebrighta. Kogutymają grzebień różyczkowy, z tyłu zwężający się w mały kolec. Grzebień samic jest mały i niepozorny. Nogi nie są opierzone. Podobnie jak u innych karłów właściwychskrzydła sebrytek są ułożone prawie pionowo. Cechą charakterystyczną kogutów jest brak piór sierpowych."

[źródło]


Od stycznia mieszka u nas parka sebrytek złotych:

 

 

 

 

 

Mam świadomość, że nie są one na pewno czyste rasowo :) Zupełnie nam to jednak nie przeszkadza - i bez tego są wspaniałą ozdobą ogródka! No i oczywiście całego naszego stada :)

 

 

 

 

Więcej o sebrytkach można przeczytać TUTAJ i TUTAJ :)

 

Marzymy jeszcze o innych kolorach tych kurek... może kiedyś? :)

 

 

[źródło]

 

 

 

[źródło]

 

Tagi: kury
19:33, anek-73 , Kurze sprawy
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 17 lutego 2014
Co u kur?

 

Dziś Światowy Dzień Kota, a ja przewrotnie piszę o kurach :P

Ale nie martwcie się - o kotach napisałam już TUTAJ - zapraszam :)

 

A teraz wracam do kur :)

Pierwsze pojawiły się u nas kochiny miniaturowe lokowane Eustachy i Izolda wraz z Apolonią, malutką kurką innej rasy (a nawet chyba kilku ras :P).

 

 

  

"Kochin miniaturowy – rasa kury domowej pochodząca z Chin.Z Chin kochiny trafiły do Anglii w XIX wieku.Sylwetka kochina jest okrągła z szerokim tułowiem. Silne upierzenie występuje nie tylko na ciele, ale także na stopach. Ogon jest także okrągły i puszysty, noszony wysoko.W Europie najczęściej hodowane są kochiny typu amerykańskiego. Na Wyspach Brytyjskich ta rasa występuje w odmianie mniej krępej i mniejszej.W ubarwieniu kochinów występuje znaczne urozmaicenie. Spotykane jest m.in.:czarne, czarne biało nakrapiane, białe, kuropatwiane, krogulcze, krogulcze żółte, pszeniczne, jasnożółte, niebieskie, niebieskie biało nakrapiane, niebieskołuskowate, srebrzyste i złociste." [źródło]

 

Nasze kochiny są lokowane i podobają mi się o wiele bardziej niż gładkie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Po kilku tygodniach do naszej gromadki dołączyły trzy kolejne kochiny: Uciekające Kurczaki oraz Bożena :)

 

 

 

 


Tagi: kury
08:26, anek-73 , Kurze sprawy
Link Komentarze (3) »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorze
Zakładki:
A tu - sklepy, w których robię zakupy :)
Autorstwa mojego...
FASCYNACJE
FORA :)
Fotograficznie :)
Hafciarsko... i nie tylko :)
Humor :) :) :)
INSPIRACJE
INSTRUKCJE
Kocie strony :)
Książkowo...
Warto zajrzeć :)
Zaprzyjaźnione :)
Zawodowo...

My Stick Family from WiddlyTinks.com


Anna Kurtasz | Utwórz swoją wizytówkęVisit Scrapujące PolkiDawne Kłodzko. Miasto, jakiego nie znasz...

SATWZABAWY BLOGOWE

PRACE W TOKU
KOCHAM...